De overgang naar een duurzaam Hengelo maken we samen. In samenwerking met inwoners, ondernemers en organisaties maken we plannen voor duurzame energie en een duurzame leefomgeving. Ontdek welke plannen en projecten er zijn en hoe u kunt meedenken.
In Hengelo werken we aan verschillende projecten voor duurzame energie. Bijvoorbeeld aan plaatsing van zonnepanelen, windmolens of het onderzoeken van de mogelijkheden van een warmtenet.
Windenergie
Eén van de manieren om groene energie te maken is met windturbines. In Hengelo is op dit moment één plek aangewezen voor zo’n windmolen. Met betrokkenen in de omgeving worden de plannen verder besproken.
Zonne-energie
Zonne-energie wekken we op met zonnepanelen. Bijvoorbeeld op zonnevelden en op daken van woningen, bedrijven, parkeerplaatsen en andere gebouwen. Door eerst zoveel mogelijk bestaande daken te gebruiken, benutten we de ruimte in de stad slim en duurzaam. Hengelo heeft twee grote zonneveldprojecten: zonneveld Boeldershoek (24 hectare), en de duurzaamheidsroute A35.
Meer over zonneveld Boeldershoek op www.energievanhengelo.nl
Warmteprogramma
De gemeenteraad heeft op 19 april 2023 het Warmteprogramma vastgesteld. Hierin staat hoe en wanneer we in Hengelo onze huizen duurzaam gaan verwarmen. In het Warmteprogramma zitten kaarten waarop te zien is in welke volgorde de gemeente buurten wil aanpakken en welke alternatieven voor aardgas er voor Hengelo mogelijk zijn. In Hengelo gaat het om zo’n 39.000 woningen.
Niet alle wijken kunnen tegelijk van het aardgas af. Op basis van de woningdichtheid, groot aandeel huurwoningen, bouwjaren van de woningen en inkomens in de wijk hebben we gekozen om te beginnen in de Wilderinkshoek. Deze wijk ligt dichtbij een grote en belangrijke warmtebron, afvalverbrander Twence. De keuze om te beginnen in de Wilderinkshoek is eigenlijk al gemaakt in het warmteprogramma dat de gemeenteraad in het voorjaar van 2023 heeft vastgesteld. De buurten De Nijverheid, Tuindorp Zuid en Tuindorp ‘t Lansink staan daarin al als eerste genoemd.
Elke Hengelose wijk krijgt een wijkuitvoeringsplan (WUP) om te komen tot een aardgasvrij Hengelo. Een WUP geeft aan hoe de buurt in de toekomst verwarmd wordt zonder aardgas, wat dat gaat kosten en wat de streefdatum is om het gas in de wijk af te sluiten. Dat gebeurt samen met de inwoners. De uitvoeringsplannen geven voor alle 63 Hengelose buurten de stappen aan die nodig zijn. Elke wijk kent zijn eigen karakteristieken en krijgt een aanpak die passend is.
Het eerste WUP is in de maak. Het is nog niet bekend wanneer deze klaar is. Het kan enkele jaren duren voordat de uitvoering hiervan in de wijk merkbaar is.
Inwoners kunnen zich alvast voorbereiden door hun woning te isoleren, hun eigen energie op te wekken of door bijvoorbeeld elektrisch te gaan koken.
Waar nodig kunnen de gemeente, Welbions en Energie van Hengelo bij deze stappen ondersteuning bieden.
Download hier het Warmteprogramma (lage resolutie)
Download hier het Warmteprogramma (hoge resolutie)
Bij belangrijke ontwikkelingen in de buurt organiseren we inspraakavonden of informatiebijeenkomsten. Tijdens die avonden ontvangen inwoners informatie over plannen en projecten, kunt uw ideeën, suggesties of zorgen delen en kunt u vragen stellen aan experts in het vakgebied. We gebruiken de bijdragen van bewoners om de plannen verder uit te werken en beslissingen te nemen.
Gemeente Hengelo is er voor alle inwoners. Daarom werken we graag samen met inwoners, ondernemers en organisaties aan plannen en ideeën voor de buurt, wijk of stad.
Op www.praatmee.hengelo.nl vindt u projecten waar over mee kunt denken of over mee kunt praten. Het gaat over onderwerpen die te maken hebben met uw omgeving. Van wonen en groen tot verkeer en spelen. Met als doel om samen plannen beter te maken.